BIP
menu główne
strona głównaszukajkuratoriumdyrektorzy i nauczycielenadzór pedagogicznydyrektorzy i nauczycielerodzice i uczniowieinformacje ogólnestrona główna
Informacje ogólne

reforma edukacji 2017
wydarzenia lko
banner menbanner luw
banner edu science
 
banner junior media
banner erasmus plus
banner dor. zaw.
banner wypoczynek
banner edu. war. dod.
banner dg edukacja
Pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim Drukuj
Autor: Iwona Bydłowska (tel.957255034)   
środa, 27 stycznia 2010 10:59

Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął  Uchwałę  z dnia 7 maja 2008 roku  w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polaków bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Jedną z form upamiętnienia polskiego bohatera jest wyemitowanie przez  Narodowy Bank Polski na wniosek Fundacji Paradis  Judaeorum, srebrnej monety o nominale 10 zł. z wizerunkiem Rotmistrza Witolda Pileckiego. Emisja monety planowana jest na styczeń 2010 r.

 

Postać Witolda Pileckiego to legenda polskiego podziemia. Rotmistrz m.in. dobrowolnie poszedł do obozu KL Auschwitz, by stworzyć tam konspirację. Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów polskiego podziemia. Był jednym z najodważniejszych i najbardziej heroicznych bohaterów XX w. W okresie PRL ocenzurowany i skazany na niepamięć.  We wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza. W lipcu 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

 

Więcej informacji na ten temat m.in. w publikacjach:

 

http://wyborcza.pl/1,91446,7429318,Moneta_z_rtm__Pileckim_w_65__rocznice_wyzwolenia_KL.html   

 

http://www.gazetakrakowska.pl/fakty24/206959,oswiecim-wiezien-obozu-trafi-na-monete,id,t.html

 

www.michaltyrpa.blogspot.com

 

sio

prawo_oswiatowe

informator

system_ankiet