menu główne
System Informacji Oświatowej (SIO)

reforma edukacji 2017
wydarzenia lko
banner menbanner luw
banner edu science

banner junior media
banner erasmus plus
banner dor. zaw.
banner wypoczynek
banner edu. war. dod.
banner dg edukacja
Korekta danych SIO z 31.03.2011 (dotyczy tabel OB) Drukuj
Autor: Julian Szambelan (tel. 957255022)
czwartek, 30 czerwca 2011 11:28

Proszę o zweryfikowanie nieprawidłowych lub budzących wątpliwości danych dotyczących rocznego przygotowania przedszkolnego,  obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki. Weryfikacja dotyczy danych wykazanych w zakresie spełniania obowiązku za zgodą dyrektora (wiersz 3 tabeli OB1, wiersz 4 tabeli OB2) oraz, w przypadku gmin, nierówności sumy uczniów z wierszy od 1 do 15 w stosunku do podanej wartości w wierszu 17 (tab. OB3).

1. Obowiązek szkolny - dotyczy szkół, które w tabeli OB2 w wierszu 4 wykazały uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą za zgodą dyrektora szkoły.

Spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą za zgodą dyrektora szkoły (tzw. nauczanie domowe) w myśl przepisów art. 16, ust. 8-14 ustawy o systemie oświaty, jest możliwe wyłącznie na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez dyrektora szkoły. Należy zweryfikować liczbę uczniów, którzy w danej szkole są wykazywani jako spełniający obowiązek szkolny poprzez tzw. nauczanie domowe.

2. Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 6 lat - dotyczy szkół, które w tabeli OB1 w wierszu 3 wykazały dzieci spełniające obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem lub oddziałem przedszkolnym w szkole (tzw. nauczanie domowe).

Spełnianie obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego w tej formie możliwe jest na ww. zasadach. Należy zwrócić uwagę, że w wierszu 2 tabeli OB1 trzeba wykazać dzieci sześcioletnie, zamieszkałe na terenie danego obwodu szkolnego, spełniające obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w jakiejkolwiek szkole podstawowej lub przedszkolu, a nie tylko w szkole wypełniającej dany plik SIO.

3. Obowiązek nauki - dotyczy gmin, które w tabeli OB3 wykazały liczbę młodzieży zameldowanej na terenie gminy (wiersz 17) inną od sumy młodzieży w wieku 16 - 18 lat realizującej obowiązek szkolny lub nauki w różnych formach (wiersz 16). Wartości te powinny być równe!

Korektę bazy danych SIO proszę przesłać do Kuratorium w terminie do 7 lipca 2011 r. (dotyczy JST).

Wykaz podmiotów zobowiązanych do weryfikacj i danych

sio

prawo_oswiatowe